Başarı Bursu Bilgilendirmesi

Rize İktisadi Sosyal Çalışmalar ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Olarak 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında 25 öğrenciye başarı bursu verilmesi kararlaştırılmıştı. Basında yer alan haberler üzerine derneğimize tahmin edilenden çok daha fazla burs başvurusu yapılmıştır.

Öğrencilerimizin “Başarı Bursu” desteğini doğru şekilde yorumlamadıkları ya da bu imkânın hangi kriterlere göre sağlandığını araştırıp anlamadıkları belirlenmiştir. Bu açıklama derneğimize burs başvurusu yapan öğrencileri bilgilendirme amaçlı düzenlenmiştir.

Derneğimize yapılan burs başvuruları incelenirken öncelik en üst not ortalamasına verilir. Yapılan incelemede bu dönemde 3,5 ortalamada olan öğrencilerimiz değerlendirmeye alınacaktır. İsminde de anlaşılacağı üzere derneğimizin vermiş olduğu destek başarıya dayalıdır. Not ortalaması düşük olan öğrencilerin ya tutarsa mantığıyla yapmış olduğu başvurular dikkate alınmamaktadır.

Kendileriyle irtibata geçmiş oluğumuz çok sayıda öğrencinin beyanlarının doğru olmadı görülmüştür. Başvuru metnine 4,00 ortalama yazan kişilerden bu bilgiyi ispat edecek üniversite onaylı transkript belgesi istendiğinde çeşitli bahaneler ürettikleri görülmektedir. Burs sadece üniversite öğrencilerine sağlanan bir imkândır. Değerlendirmede en üst not ortalaması dikkate alınır. Yönetim Kurulumuzca belirlenen başvuru şartlarına göre talebin çok olması durumunda üst sınıflara öncelik verilmesi kararı alındığından dolayı bu dönemde yeni başlayan öğrencilerimizin başvuruları değerlendirme sürecine dâhil edilmemiştir.

Şehit ve gazi kontenjanından yapılan yüzlerce başvurudan sadece 1 kişinin beyanının doğru olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan asılsız başvurular son derece üzücüdür. Başvuru sayısının fazla olması inceleme sürecinin uzamasına neden olmuştur. Uzayan sürede gerçek hak sahiplerinin mağduriyetini ortaya çıkarmaktadır.

Başvuru yapmadan önce yönetim kurulumuzca belirlenen başvuru şartlarını inceleyerek vicdanlı bir şeklide başvuru yapılmasını rica ederiz.

RİSEDER YÖNETİM KURULU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir