Okulumun Kardeş Camisi Projesi Kapsamında Yapılan Faliyetler Paylaşılmak Amacıyla Dergi Haline Getirilecektir.

RİSEDER Eğitim Derneği Sponsorluğunda Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü İş Birliğinde Yürütülen “Okulumun Kardeş Camisi Projesi” kapsamında yayınlanacak dergimiz ülkemizin seksen bir ilindeki tüm kamu kurumlarına ulaştırılarak projemizin ülke genelinde yayılması amaçlanmaktadır.

19 Ocak 2019 tarihine kadar yapmış olduğunuz etkinlikleri haber haline getirerek, görselleriyle birlikte  rize@riseder.com adresine mail atın, değerlendirme sonucunda etkinliğiniz oluşturulacak dergide yayınlanacaktır.

RİSEDER ailesi olarak,

11.12.2018 tarihinde makamında uğradığı saldırı sonucu şehit olan Rize İl Emniyet Müdürümüz 1.Sınıf Emniyet Müdürü Altuğ Verdi için  Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.

 Milletimizin başı sağ olsun.

Rize’de Otizmli Çocuklar için “Okulumun Kardeş Camisi” Etkinliği Düzenlendi

Rize Güneysu Kızılay Şükrü Nurten Topçuoğlu Özel Eğitim Merkezinde “Okulumun Kardeş Camisi” etkinliği düzenlendi.

Rize'de Otizmli Çocuklar İçin “Okulumun Kardeş Camisi” Etkinliği Düzenlendi

Özel Eğitim Merkezi ile kardeş cami olan Güneysu Şükrü Elmas Topçuoğlu Camii işbirliğiyle Cuma günü düzenlenen etkinlikte otizmli çocuklar cuma namazına giderek, namaz bitiminde cami cemaatine tatlı ikramında bulundu.

Özel Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Çiçekli’nin organize ettiği etkinlik öncesinde RİSEDER Eğitim Derneği heyeti, Kızılay Şükrü Nurten Topçuoğlu Özel Eğitim Merkezini ziyaret ederek, çocuklara ikramda bulundu. Ardından birlikte Cuma namazı kılınarak, namaz sonrasında cami cemaatine tatlı ikramında bulunuldu. Renkli görüntüler oluşan programda vatandaşlar, otizmli çocuklarla özel olarak ilgilendi. Güneysu Şükrü Elmas Topçuoğlu Camii İmam Hatibi Yusuf Kayhan’ın çocuklara camiyi gezdirerek, cami ile ilgili bilgiler verdiği etkinlikte, eğitimde sevginin ne kadar güçlü olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

rize-guneysu-kizilay-sukru-nurten-topcuoglu-ozel-egitim-merkezinde-“okulumun-kardes-camisi”-etkinligi-duzenlendi-(4).jpg

Yapılan etkinliğe katılarak destek olmaya çalışan RİDEF Rize İl Temsilcisi ve RİSEDER Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akbulut, yaptığı açıklamada; Rize İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve RİSEDER Eğitim Derneği arasında imzalanan üçlü protokol kapsamında il genelinde yürütülen “Okulumun Kardeş Camisi” etkinliklerinin her geçen gün daha fazla artarak devam ettiğini belirtti.

Akbulut, etkinlikte emeği geçen Kızılay Şükrü Nurten Topçuoğlu Özel Eğitim Merkezi personeline, öğretmenleri, idarecilerine, Okul Müdürü Ramazan Çiçekli’ye ve Güneysu Şükrü Elmas Topçuoğlu Camii İmam Hatibi Yusuf Kayhan’a etkinliğe katkılarından dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

rize-guneysu-kizilay-sukru-nurten-topcuoglu-ozel-egitim-merkezinde-“okulumun-kardes-camisi”-etkinligi-duzenlendi-(3).jpgrize-guneysu-kizilay-sukru-nurten-topcuoglu-ozel-egitim-merkezinde-“okulumun-kardes-camisi”-etkinligi-duzenlendi-(5).jpgrize-guneysu-kizilay-sukru-nurten-topcuoglu-ozel-egitim-merkezinde-“okulumun-kardes-camisi”-etkinligi-duzenlendi-(6).jpgrize-guneysu-kizilay-sukru-nurten-topcuoglu-ozel-egitim-merkezinde-“okulumun-kardes-camisi”-etkinligi-duzenlendi-(7).jpg

rize-guneysu-kizilay-sukru-nurten-topcuoglu-ozel-egitim-merkezinde-“okulumun-kardes-camisi”-etkinligi-duzenlendi-(8).jpgrize-guneysu-kizilay-sukru-nurten-topcuoglu-ozel-egitim-merkezinde-“okulumun-kardes-camisi”-etkinligi-duzenlendi-(1).jpgrize-guneysu-kizilay-sukru-nurten-topcuoglu-ozel-egitim-merkezinde-“okulumun-kardes-camisi”-etkinligi-duzenlendi-(2).jpg

Rize’de “Okulumun Kardeş Camisi Projesi” Başlatıldı.

Rize Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Rize İktisadi Sosyal Çalışmalar ve Eğitim Derneğince (RİSEDER) hazırlanan projenin tanıtımı, İsmail Kahraman kültür Merkezi’nde yapıldı.

İl Müftüsü İsmail Yalçın, burada yaptığı konuşmada, özellikle yabancı ülkelerin eğitim sisteminin, dini inanışını destekleyici nitelikte olduğuna dikkat çekti.

Projeyle bir farkındalık oluşacağını ifade eden Yalçın, İl Müftülüğü olarak projeye destek verdiklerini ve yapılan çalışmaların olumlu yönde olduğunu belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Yılmaz ise kendilerine gelen destek talebini olumlu cevapladıklarını vurgulayarak, projenin destekçisi olacaklarını kaydetti.

Projenin il genelinde bütün okullarda uygulanacağını aktaran Yılmaz, her okulda bir öğretmenin proje yürütücüsü olarak görevlendirildiğini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Yusuf Acuner projenin dini boyutunu, öğretim görevlisi Yrd. Doç.Dr. Fatih Camadan ise projenin eğitim boyutuyla ilgili bilgi verdi.

Proje, il genelinde 250 okul ve 121 camide uygulanacak.

RİSEDER Desteğiyle Derepazarı Kodlamada Fark Yarattı

RİSEDER ve Derepazarı Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında; Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Çayeli Eğitim Fakültesi BİNOT Öğrenci Grubunun eğitim çalışlarıyla Kodla Rize Projesi kapsamında “Derepazarı Hayallerini Kodluyor Faaliyeti” gerçekleştirildi.

Rize Valisi Sayın  Erdoğan BEKTAŞ’ın himayelerinde yürütülmekte olan ” Kodla Rize Projesi” Kapsamında, Üniversite ile işbirliği yapıldı.  Bu kapsamda Derepazarı Kaymakamımız Sayın Selçuk KÖKSAL Beyin Katılımı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Ömer Faruk URSAVAŞ’ın Akademik Danışmanlığında. Derepazarı Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer KESKİN ve RİSEDEDER Yönetim Kurulu Başkanı Bülent AKBULUT Koordinatörlüğünde RİSEDER (Rize İktisadi Sosyal Çalışmalar ve Eğitim Derneği) ve BİNOT(Bilişim İnavasyon Topluluğu) İşbirliğiyle “Derepazarı Hayallerini Geleceğe  Kodluyor” Faaliyeti Gerçekleştirildi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Derepazarı Kaymakamı Sayın Selçuk KÖKSAL “Çağımızın bilgisi bilişim ve kodlama konusunda güzel bir işbirliği müjdelerini veriyor. İnşallah Mevlam daha güzel çalışmaları nasip eder. Üniversiteden gelen öğretmen adaylarının hem burada kendilerini geliştirmek, hem de tecrübeli bir öğretmenin yanında bildiklerini çocuklara aktarmaları ve bütün bu çalışmalara destek veren bir sivil toplum kuruluşunu yan yana görüyoruz. Bu çok güzel bir tablodur. Bu anlamda Derepazarı Hayallerini Kodluyor Faaliyetine RİSEDER ve yönetimine, üniversitemize ve ilçemiz Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyorum” dedi.

Derepazarı Ali Rıza Yılmaz Orta Okulu Kodlama Atölyesinde gerçekleştirilen faaliyette, Bilişim Teknolojileri Ders Öğretmeni Funda CİVELEK’in rehberliğinde yapılan çalışmaları yerinde görmek için Derepazarı Kaymakamı ve aynı zamanda Kodlama ve Dyned Projelerinin yürütülmesinden sorumlu Vali Yardımcısı olan Sayın Selçuk KÖKSAL, R.T.E. Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Doç. Dr. Ömer Faruk URSAVAŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer KESKİN ve RİSEDER Başkanı Bülent AKBULUT yapılan çalışmaları yerinde incelediler.

Yapılan Çalışmayla Öğrenciler Desteklenerek Kodlamada Bilgi ve Yeterlilik Düzeyleri Arttırılmaya Çalışıldı. Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi Çayeli Eğitim Fakültesi Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin rehberliğinde bilgisayar programlamaya ve kodlama teknikleri ne meraklı olan öğrencilerle Derepazarı  Kodlama Atölyesinde gerçekleştirilen bu faaliyet ile öğrencilerimizin bilgisayar yazılımını yapabilme ve Analitik düşünme becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

On bir öğreticinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim faaliyetinde öğrenciler birebir kodlama eğitimi alma fırsatı bulmuşlardır. Eğitsel Oyun yöntemiyle gerçekleştirilen eğitim faaliyeti bu anlamda yapılan çalışmalara farklılık katmıştır. . BİNOT öğrenci topluluğu, okul hayatları devam ederken okul ve öğrenci ile bir araya geldikleri için kendilerini şanslı hissettiklerini söyleyip, kendilerine bu imkânı veren Milli Eğitim Müdürlüğü ve RİSEDER’ e teşekkür ettiler.  

RİSEDER Şehit Ömer Halis Demir Anaokuluna Yardım Elini Uzattı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Şehit Ömer Halis Demir Anaokulunca Rize İktisadi Sosyal Çalışmalar ve Eğitim Derneğine yapılan yardım başvurusuna kayıtsız kalınmadı.

RİSEDER Yönetim Kurulu Başkanı Bülent AKBULUT yaptığı açıklamada Hilal Öğretmenimizin Derneğimize ulaşarak yeni kurulmuş olan okullarının sorunlarını aktardığını ifade etti. Hem dernek olarak yardımcı olmaya çalıştıklarını hem de kurumsal anlamda eksiklerini gidermede kendilerine yol gösterdiklerini belirtti.

Okulun en önemli ihtiyacının fotokopi makinası olduğunu belirten Hilal Öğretmenimizin isteğini geri çevirmeyerek, ilimiz esnafının yardımıyla, hayırsever bir annemizin desteğiyle okulumuza hem bir miktar maddi yardım hem de bir adet fotokopi makinası ulaştırdık.

Hilal Öğretmenimiz Rize İlimizde faaliyet gösteren ve sosyal medyadan takip ettiğimiz RİSEDER Derneğinden yardım talep ettiklerini ve taleplerinin yerine getirilmesinden dolayı sonsuz teşekkürlerini ifade etti.

EĞİTİMDE GÜÇ BİRLİĞİ

Rize İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Rize İktisadi Sosyal Çalışmalar ve Eğitim Derneği (RİSEDER) arasında “Okulumun Kardeş Camisi Projesi” protokolü imzalandı.

İl Müftülüğü’nde düzenlenen protokol imza törenine, İl Müftüsü İsmail Yalçın, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Yılmaz ve RİSEDER Derneği Başkanı Bülent Akbulut ve diğer davetliler katıldı.

Müftü Yalçın, burada yaptığı konuşmada, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Rize İktisadi Sosyal Çalışmalar ve Eğitim Derneği arasında güzel bir protokol imzalandıklarını söyledi.

Rize’de cami merkezli 4-6 yaş kurslarının çok ilerleme kaydettiğini ifade eden Yalçın, “Talepler çok ama biz karşılayamıyoruz.  Şu an 78 sınıfımız ve bin 60 öğrencimiz var. Bu çok büyük bir potansiyel. Rize halkının dini yönden çok güzel düşünceleri var.” dedi.

rizede-okulumun-kardes-camisi-projesi-1.jpg

Milli Eğitim Müdürü Yılmaz ise, çok güzel bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Buna ihtiyacımız vardı. Bugün bunun mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah birlikte başaracağız. Bu memlekete hizmet için biz elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Bu bizim görevimiz. Bu çocuklarımızın hizmetkarıyız.” diye konuştu.

RİSEDER Derneği Başkanı Akbulut da, “İlimizde bulunan tüm okul ve camiler arasında iletişim ve sevgi bağını güçlendirerek sosyal ve eğitsel çalışmalar yapılmasını amaçlamaktayız. Tamamıyla sevgi temelli bir eğitim anlayışına sahip olan ‘Okulumun Kardeş Camisi Projesi’ ile okullarla camiler arasında bir iletişim kuracaktır.” ifadelerini kullandı.

Başarı Bursu Bilgilendirmesi

Rize İktisadi Sosyal Çalışmalar ve Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Olarak 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında 25 öğrenciye başarı bursu verilmesi kararlaştırılmıştı. Basında yer alan haberler üzerine derneğimize tahmin edilenden çok daha fazla burs başvurusu yapılmıştır.

Öğrencilerimizin “Başarı Bursu” desteğini doğru şekilde yorumlamadıkları ya da bu imkânın hangi kriterlere göre sağlandığını araştırıp anlamadıkları belirlenmiştir. Bu açıklama derneğimize burs başvurusu yapan öğrencileri bilgilendirme amaçlı düzenlenmiştir.

Derneğimize yapılan burs başvuruları incelenirken öncelik en üst not ortalamasına verilir. Yapılan incelemede bu dönemde 3,5 ortalamada olan öğrencilerimiz değerlendirmeye alınacaktır. İsminde de anlaşılacağı üzere derneğimizin vermiş olduğu destek başarıya dayalıdır. Not ortalaması düşük olan öğrencilerin ya tutarsa mantığıyla yapmış olduğu başvurular dikkate alınmamaktadır.

Kendileriyle irtibata geçmiş oluğumuz çok sayıda öğrencinin beyanlarının doğru olmadı görülmüştür. Başvuru metnine 4,00 ortalama yazan kişilerden bu bilgiyi ispat edecek üniversite onaylı transkript belgesi istendiğinde çeşitli bahaneler ürettikleri görülmektedir. Burs sadece üniversite öğrencilerine sağlanan bir imkândır. Değerlendirmede en üst not ortalaması dikkate alınır. Yönetim Kurulumuzca belirlenen başvuru şartlarına göre talebin çok olması durumunda üst sınıflara öncelik verilmesi kararı alındığından dolayı bu dönemde yeni başlayan öğrencilerimizin başvuruları değerlendirme sürecine dâhil edilmemiştir.

Şehit ve gazi kontenjanından yapılan yüzlerce başvurudan sadece 1 kişinin beyanının doğru olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan asılsız başvurular son derece üzücüdür. Başvuru sayısının fazla olması inceleme sürecinin uzamasına neden olmuştur. Uzayan sürede gerçek hak sahiplerinin mağduriyetini ortaya çıkarmaktadır.

Başvuru yapmadan önce yönetim kurulumuzca belirlenen başvuru şartlarını inceleyerek vicdanlı bir şeklide başvuru yapılmasını rica ederiz.

RİSEDER YÖNETİM KURULU

RİSEDER’İN İŞBİRLİĞİ İLK MEYVESİNİ VERDİ

Derepazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile RİSEDER (Rize İktisadi, Sosyal Çalışmalar ve Eğitim Derneği) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

RİSEDER'in İşbirliği İlk meyvesini Verdi

Derepazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullardaki 8.sınıf öğrencilerine yönelik “Başarı için planlı çalışmanın önemi konulu eğitim semineri verildi.

Çayeli Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Sema Yazıcı`nın hazır bulunduğu ve gerçekleştirdiği eğitimde bir konuşma yapan RİSEDER Başkanı Bülent Akbulut, “Eğitime ve eğitimciye destek vermek bu ülkenin geleceğine destek olmaktır. Bu anlarda ülkemizin geleceği gözüyle baktığımız geçlerimizin geleceğe hazırlanmasına katkı sunmak bizi memnun edecektir” dedi.

Programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Keskin,“Bu eğitimi ve bunun gibi faaliyetlerin yapılmasını çok önemsiyoruz. Bizler artık yeni dünya ve yeni Türkiye modeline uygun nesiller yetiştirmeliyiz. Bu anlamda geleceğin yeniden yapılandırılmasına yönelik, gençlere yönelik yapacağımız her projeye destek veren RİSEDER Başkanı ve Yönetim Kuruluna çok teşekkür ediyorum” dedi. Yapılan sunumların ve katılımcılara RİSEDER`in katkılarıyla takdim edilen plaket töreninin ardından program sona erdi.

RİZE’DE KADINLARA KODLAMA EĞİTİMİ VERİLDİ

Rize’de “Kodlama ve Kadın Hareketi” mottosu kapsamında düzenlenen “Djangogirls Rize Etkinliğinin” ilki gerçekleştirildi.

Rize'de Kadınlara Kodlama Eğitimi Verildi

“Kodlama ve Kadın Hareketi” mottosu kapsamında düzenlenen “Djangogirls Rize Etkinliğinin” İlki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Çayeli Eğitim Fakültesi Bilişim ve İnovasyon Topluluğunca SoftTech, Dikeyeksen Yayınevleri, Github, Python Software Foundation, Django Project ve RİSEDER sponsorluğunda gerçekleştirildi. Etkinlikte otuz kadına Python dili ve web sitesi oluşturma ilgili bilgi verildi.

Rize BİNOT topluluğunda bulunan 10 mentör 30 katılımcı ile gerçekleştirilen eğitimin son derece başarılı bir şekilde sona erdiğini belirten Rize BİNOT Topluluk Başkanı Kaan Alp Can,  “Bu etkinliğin Rize ayağının düzenlenmesinde büyük pay sahibi olan Djangogirls Rize Organizatörü Öznur Özel’e,Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mehmet Küçük’e, Böte Bölümü Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Ömer Faruk Ursavas’a ve Böte Bölümü Hocalarına,Programa destek olan Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük yazılım şirketi SoftTech, Kitap sponsoru olan Dikeyeksen Yayınevleri uluslararası sponsorlardan Github, Django Project, Python Software Foundation,R ize yerelinden etkinliğe sponsor olan Rize İktisadi Sosyal Çalışmalar ve Eğitim Derneğine Teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

kadinlara-kodlama-egitimi-(1).jpg

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi BÖTE Bölüm Başkanı Doç.Dr. Ömer Faruk Ursavaş, atölye etkinliğinin amacının nasıl web sitesi yapılacağını öğrenmek isteyen öğrencilere süreci anlatmak ve özellikle kadın öğrencileri teşvik etmek amacıyla tek günlük bir atölye ile öğrencilere temel oluşturmak olduğunu söyledi. Yapılan çalışmaları bölüm olarak desteklediklerini ifade eden Doç. Dr. Ömer Faruk Ursavaş, gelecekte pek çok etkinliğin planlandığını görüşmelerin devam ettiğini ve vakti geldiğinde duyurulacağını söyledi.

RİSEDER adına programa Başkan Bülent Akbulut ve Dernek Danışmanı İrfan Topal katılırken RİSEDER adına açıklama yapan Dernek Başkanı Akbulut, İlimizde kodlama eğitiminde önemli çalışmalar yapıldığını, RİSEDER olarak eğitim anlamında yapılan her türlü çalışmaya destek olmayı ilke edindiklerini belirtti. Bu amaçla Rize BİNOT Öğrenci Topluluğuyla imzalanacak iş birliği protokolüyle oluşturulacak olan yirmi dört eğitimciyle ilimizdeki kodlama faaliyetlerine destek olacaklarını söyledi. Yirmi dört kodlama eğitimcisiyle öğrencilere birebir kodlama eğitimi vermeyi hedeflediklerini belirtti.

Program sonunda BİNOT tarafından program sponsorlarından SoftTech ve RİSEDER’e plaket takdim edildi.

kadinlara-kodlama-egitimi-(2).jpg