Okulumun Kardeş Camisi Projesi

PROJENİN AMACI:

Projemizin en önemli amacı okullarımızla camilerimizi yakınlaştırmaktır. Eğitim sadece okulda verilmez. Aslında eğitim ailede başlar. Okulla devam eder. Hayatla bütünleşirse eğitim süreklilik kazanır. İşte biz bu bütünleşmeyi sağlayabilmek için karenin açık kalan son kenarını camilerimizin desteğiyle tamamlamak istiyoruz. Özellikle dini eğitimin daha erken yaşlarda verilmesi gerekmektedir. Bu amaçla dini eğitimin eğitsel oyun yoluyla okul öncesinde verilmesi gerekmektedir. Çocuk 6 yaşına kadar biriktirdiklerini ergenlik döneminin sonuna kadar şekillendirir. Biz 6 yaşından önce çocuklarımıza özellikle “Din ve Allah Sevgisini” aşılamalıyız. Okul öncesinde oluşturduğumuz sevgiden yola çıkarak temel eğitimin ilk kademesinden itibaren okullarımızda dini eğitimi başlatmalıyız. Kısacası dini eğitimin okul öncesinde verilmesini amaçlamaktayız.

PROJE ÖZETİ:

 “Camide cemaatle namaz kılarken arka saflarda gülüşen çocuk sesleri yoksa gelecek nesiller adına korkun.”  Peygamber Efendimizin (SAV) hadisi şeriflerinde ifade ettiği gibi bizler çocuklarımızı ne kadar camilere yakın tutarsak gelecek nesillerimiz o kadar güven altında olacaktır. Proje kapsamında okullarımız ile camilerimiz arasında bir köprü oluşturularak dini eğitimde bir farkındalık ortaya çıkması amaçlanmaktadır. Özellikle camilerde çocuklara dokunulmazlık sağlanmalıdır. Onların gelecek nesiller adına namazı sevmelerinin önemi yediden yetmişe herkese anlatılmalıdır.

PROJE FAALİYETLERİNİN AÇIKLANMASI:

1.Proje kapsamında her okulumuzun bir kardeş camisi olması planlanmaktadır.

2.Bu yolla okullarımız ile camilerimiz arasında bir eletişim köprüsü kurulacaktır.

3.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerimizin uygun kazanımlarının camide işlenilmesi sağlanacak.

  1. Uygulamaya dayalı öğretim sayesinde bilgiler çok daha kalıcı olacaktır.
  2. Proje doğrultusunda her camide çocuklara dokunulmazlık sağlanarak onların özellikle camileri sevmeleri ve bir oyun yeri gibi kullanmaları sağlanacak.
  3. Proje kapsamında oluşturulacak dikkat çekici afişler yardımıyla halkımız bilinçlendirilecek.

7.Camilerimizde ve okullarımızda çocuklarımız için güvenli oyun alanları oluşturularak; eğitsel oyun metodunun küçük yaştaki çocukların öğrenme sürecindeki etkisinden yararlanılarak onların güvenli bir şeklide büyümesi sağlanacak.

8.Özellikle camilerimize yakın oyun alanlarında bulunan çocuklarımızın sosyal öğrenme yoluyla birçok dini konuda dikkatleri çekilerek; aile zoruyla değil, kendileri isteyerek ve severek camiye ve okula gelmeyi isteyecekler.

9.Bu kapsamda okullarda ve camilerimizin uygun alanlarında oyun alanları oluşturulacaktır.

10.Çocuklar için okullarımız ve camilerimiz ortak etkinlikler düzenleyecektir.

11.Örneğin yaz tatilinde camiye başlayan her çocuğumuza gönüllü üyelerimizin desteğiyle bir adet çocuk seccadesi verilerek onların namazı sevmeleri sağlanabilir.

NOT: Proje içeriğiyle alakalı daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız derneğimizle iletişime geçebilirsiniz.